Hayatta teneffüs var mıdır?

Kasımın son haftası, 1 hafta hastalık nedeniyle hayatıma ara vermek zorunda kaldım. Aldığım tüm eğitimlere – hatta birini iptal ettim – kitaplara, yazılara, planlara ve davet edildiğim sosyal toplantılara. Yılın sonuna yaklaşırken de hazır 2018’i nasıl geçirdim biz gözden geçireyim dedim. Yıla başlarken bu yılın bana çok farklı kapılar açacağını hissediyordum. Nitekim instagram sayfamdaki @nihalaltunsuzer_official doğumgünü paylaşımımda da bundan bahsetmiştim. Evet, o kadar verimli geçti ki ve ben bunun cazibesine o kadar kapıldım ki nefes almadan kendimi bilgiye, eğitime okumaya verdim. Ve evet teneffüs zili çaldı defalarca ama duymadım, gönüllü olarak teneffüse çıkmadım. Bu sebeple de çıkmak zorunda kaldım çünkü bedenim bunu istiyormuş.

Yıllarca diet, spor, yedikten sonra vicdan azabı bir sürü duygu durumunda bedenimle sürekli iddialaşmışım. O, ‘ Kilolarımı seviyorum, hayatta ne olacağı belli olmaz, kalsın’ demiş; Ben, ‘Hayır canım fit olmalısın, hadi doğru spora’ demişim. Hiç onu dinlememişim. Spor yaparken bileğimi burkmuşum anlamamışım, ayaklarım geri geri giderek fitness merkezine gitmişim direnmişim. Durup düşünmek için fırsat vermemişim kendime.

İşte bu tip zamanlar çoğaldığı için bedenim cebren ve hile ile kontrolü eline aldı. 1 hafta beni teneffüse çıkardı. Koşturmaca içinde düşünemeyen ben böylelikle düşünme fırsatı buldum.

  1. Ben kimim?
  2. Ne yapmak istiyorum?
  3. Bu istediğim şey için yardımcı olacak özelliklerim neler?
  4. Ve beni en çok heyecanlandıran konu ne?
  5. Hayatımı nasıl yaşamak istiyorum?
  6. Uğraşlarımdan hangileri bana bir değer katıyor, hayat amacıma hizmet edip beni mutlu ediyor?

Bütün bunları düşünürken aynı zamanda almayı düşündüğüm eğitimler, bulunmak istediğim etkinlikler hepsini gözden geçirdim. Yaşamak istediğim hayatla aramda duran tüm gerekli olmayan şeylerin listesini yaptım. Bunlar herşey olabilir, eşya , duygu, düşünce. Ve tek tek eledim önceliklendirdim. Evet, bunları hep düşünürüz de yazmak çok başka. Size böyle zamanlarda ısrarla yazmayı önereceğim. Çok faydasını göreceksiniz. Aksi takdirde sadece aklınızda tuttuğunuz bu düşünceleri ego size unutturacak ve mevcut durumunuzda tutmaya çalışacaktır. Yazın, tarih koyun, takip edin.Sıkıştırın egoyu köşeye…

Herkes sağlık ve sıhhatli bir yaşamı hakediyor. Bedenimiz mükemmel şekilde çalışıyor ve doğası gereği hep iyi olmak amacında. Ama bazı zamanlar çok yoruluyor, dinlenmek istiyor ve alarm veriyor. Bedeninizi dinleyin, isteksiz olduğunuz aktiviteleri gözden geçirin sizin için ne kadar önemli. Konuşun onunla ne istiyor sorun. Duygular, onlar en büyük haberciler. Yaptığınız şeylerle ilgili duygularınızı dinleyin. Pozitifler için aynen devam, ama zorlama ve keyifsizlik durumları için sadeleşin. Enerjinizi verimli harcayın, önceliklendirin ve kendinize zaman ayırın. Aksi takdirde sizi sizden çok düşünen bedeniniz en olmadık zamanda sizi nakavt edebilir. Hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Zihin, beden, ruh bu üçlüyü iyi dinleyin. Hayatın dengede olması gereken muhteşem üçlüsü bunlar. Herkese sevgi dolu, hastalıktan uzak günler diliyorum.

Sonsuz sevgilerimle

Nihal

Yazma anı: 07.12.2018 Home, new era…

nihal altunsüzer
Yazar Hakkında

1978 Adana doğumlu, evli ve 2 çocuklu biriyim. 2022’de ailemle Amerika’ya taşındık. Çukurova Üniversitesi’nden mezun oldum, 16 yıl yöneticilik yaptım. Profesyonel yaşam ve öğrenci koçuyum. 2022’de aile içi iletişim kitabımı yayımladım. Çalışmalarımı ve eğitimlerimi online sürdürüyorum.

“Hayatta teneffüs var mıdır?” üzerine 2 yorum

  1. Yazıyı bir solukta okudum.Yaşanılmışlıkları okumak bana her zaman keyf verir.Hayatımın bu evresin de yazı bana da bir nebze olsun ışık oldu.Teşekkürler .

    Cevapla

Yorum yapın