Içsel Rehberliğinizin Sesini Duyabilmeniz için 11 İpucu

Detaylı yazılar hazırlamak hoşuma gitse de bazen konularla ilgili özet geçip topu size atmak da güzel oluyor. Bugün yazdığım bu yazı biraz böyle.11 maddeden oluşan yazıda konuyu genel hatları ile anlatmaya çalıştım. Bu arada belirtmeliyim ki, bu maddeler halihazırda koçluk seansları esnasında danışanlarımla üzerinde çalıştığımız konulardır. Adanmışlıkla üzerinde çalışıldığında harika sonuçlar ortaya çıkardığını garanti edebilirim. Çünkü defalarca buna şahit oldum.

Hep yazdığım gibi kendimize sevgi ve şefkat beslemek her zaman için en önemli önceliğimiz olmalıdır. İçsel Rehberliğin sesini duymak istiyorsanız yapacağınız ilk şey odağınızı dışardan alıp içinize yöneltmektir. Çünkü, çoğu zaman bunu yapamadığımız için İÇSEL REHBERLİK genellikle fiziksel bir rahatsızlık ya da bizi fark etmeye zorlayan bir duygu dalgası ile sesini duyrumaya çalışır. Yani, içsel rehberlik bize bedenimiz ve duygularımız aracılığıyla ulaşır.

Beden bunun için bir habercidir. Bizimle duygular ve fiziksel belirtiler şeklinde konuştuğunda, öz şefkat ve öz sevgi ihtiyacımızı görmezden geldiğimizin açık bir işaretini verir. Çünkü, çoğu zaman kendimizin en iyi versiyonunda olmak ve başkalarına bir şeyler vermek için önce kendimizi beslememiz ve önemsememiz gerektiğini unuturuz.

Önce kendimize ilgi ve sevgi beslemek, hayatta kalmamız için kesinlikle gereklidir. Bunun bencil olup olmadığımızı sorgulamakla ilgisi yoktur, sadece başkalarına vermeye başlamadan önce kendi bardağımızı doldurduğumuzdan emin olmakla ilgilidir.

Boş bir koşturmaca içinde fiziksel belirtilerden muzdaripseniz ayrıca bitkin ya da aşırı hassas hissediyorsanız, bu bedeninizin sizi öz şefkate ve öz sevgiye çağırdığının göstergesidir.

Öz sevgi ve şefkate nasıl başlayacağınızı ve böylelikle İçsel Rehberliğinizin sesini nasıl duyabileceğinizi merak ediyorsanız, işte tüm mevcudiyetinizi yeniden şarj etmenize ve yenilemenize yardımcı olacak 11 basit ipucu;

1. Hayır Deyin

Bir şey size iyi gelmiyorsa ya da yapmak istemiyorsanız, kendinizi suçlu hissetmeden ve ayrıntılı bir açıklama yapmadan hayır demek için kendinize izin verin. Çünkü bu tip şeylere hayır demek, hayatınızda gerçekten yapmak istediğiniz ve size kendinizi iyi hissettiren şeylere daha fazla alan açmak demektir.

2. Kendiniz İçin sesinizi yükseltin

Bir şey sizi rahatsız ediyorsa ya da sizi geriye çekiyorsa, eleştiriden ve çatışmadan korkmadan kendinizi savunmak için kendinize izin verin. Nasıl hissettiğinizi belirterek ve inançlarınız için ayağa kalkarak sizi rahatsız eden kişi ya da durumlarla yüzleşin. Ezilmediğinizden emin olmak için yumruğunuzu masaya vurmaya ve sınırlar koymaya cesaret edin.

3. Kendinize İyi Bakın

Kendimize karşı nazik olmanın ne kadar önemli olduğunu çoğu zaman unutuyoruz. Kendinizle en iyi arkadaşınızmış gibi konuşun ve kendinize de dışarıya verdiğiniz aynı tahammülü ve sevgiyi gösterin. Bunu günlük olarak yapmak ruhunuzu yenilemenize ve ayrıca titreşiminizi daha yüksek bir frekansa hizalamanıza yardımcı olur.

4. Dram ve Dedikodudan Uzak Durun

Olayların dramına ya da küçük dedikodularına kapılma tuzağına düşmeyin. Başkalarını yargılamak ve onların o dramatik duygularına kapılmak hem stresi hem de kaygıyı artırarak titreşiminizi olumsuz seviyeye indirebilir. Başkalarının yaptıklarına ya da söylediklerine takılıp kalmaktan kaçının ve bunun yerine odağınızı kendinize çevirin.

5. Kendinize “Neye İhtiyacım Var?” diye sorun

Zihninizi ve düşüncelerinizi susturmak için bir dakikanızı ayırın ve bedeninizin hislerine uyum sağlayın. Bedeninizi hissedebildiğiniz ve kendinizle baş başa olabildiğiniz o zaman diliminde kendinize, “Bugün neye ihtiyacım var?” sorusunu sorun. Zihninizi sakinleştirin ve iç sesinizin yanıt vermesine izin verin. Ardından, ihtiyacınız olan ‘O’ şeyi kendinize vermeye çalışın.

6. Kontrol Edemediğiniz durumları Serbest Bırakın 

Bazen bir şey istediğimiz gibi olmadığında ısrar etmek yerine bırakmak ve her şeyi olduğu gibi kabul etmek gerekir. (Bu konu ile ilgili yazım için tıklayınız.) Bunu yaptığımızda, rahatlama ve kabul için alan açarız. Bu sayede ilahi düzen tarafından yönlendirildiğimizi ve desteklendiğimizi hissedebiliriz. Kontrolü serbest bırakmak aynı zamanda yeni olasılıkların ortaya çıkması için alan ve olanak sağlar. Gözlemci durumunda olma tüm olasıkları aktive eder ama sürekli kontrol etmeye çalışmak o anki belki de düşük enerji düzeyimizle eşleşecek istemediğimiz bir olasılığın maddeleşip gerçeğe dönüşmesine sebep olabilir.

7. Zevk Aldığınız Şeyleri Yapın

Size neşe ve mutluluk getiren şeylere zaman ayırmak için rutininizde yer açın. Buna kitap okumak, rahatlatıcı bir banyo yapmak, yoga yapmak, çiçek dikmek ya da arabada yüksek sesle sevdiğiniz müzik listesini dinlemek de dahil olabilir. Size neşe getiren her ne ise, günlük hayatınızda öncelik verdiğinizden ve buna zaman ayırdığınızdan emin olun. Özellikle de günün ilk saatlerinde seçeceğiniz bir aktivite ile pozitif enerji yükelenip tüm günü bu enerji ile geçirmeyi deneyebilirsiniz.

8. Kendinize İnanın 

”Sen kendine inanmazsan kim inanacak?” Kendinizden şüphe duyduğunuzu ya da kendinizi değersiz hissetmenize neden olan düşünceleri fark ettiğinizde, bir adım geri atın ve bunları olumlu öz inanç düşünceleriyle değiştirin. Kendinize başardığınız ve güzel sonuçlar aldığınız deneyimlerinizi hatırlatın.

9. Arzu Ettiğiniz Bir Yaşam Yaratın

Her gün, işinizi ya da birikiminizi kaybetme korkusu duyarak, her şeyin farklı olmasını dileyerek ya da hep “yarını” bekleyerek uyanıyorsanız, bazı değişiklikler yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Mutluluğunuz için yataktan kalkmaya ve heyecan dolu bir yaşam yaratmaya istekli olduğunuzda, ilahi düzen her zaman size istediğinizi sunacaktır. Bu dünya sonsuz olasılıklarla dolu, bu yüzden arzu ettiğiniz hayatı yaratmak için kendinize izin verin ve buna hakettiğinizi bilin.

10. Doğada Vakit Geçirin

Bir resetlenmeye ihtiyacınız varsa; teknoloji ile bağınızı kaparın, kendinizi otomatik dünyanızdan çıkarın ve doğada biraz zaman geçirin. Doğada kendi başınıza zaman geçirmek, doğal olarak iyileştirici ve onarıcıdır. Doğaya çıkıp onun sesine odaklanmanız, sizi kendi içsel sesinize götürecektir.

11. Şükür edin

Güzel bedeniniz, hayatınızdaki sevinçler-mutluluklar ve kainatın inanılmaz potansiyeli için minnettarlığınızı ifade etmek, anında frekansınızı yükseltmeye yardımcı olabilir. Her gün minnettar hissettiğiniz 7 şeye odaklanmayı bir alışkanlık haline getirin. Bu minnettarlık alanına adım atmanız etrafınızdaki inanılmaz güzellikleri fark etmenize yardımcı olur. (Bu konu ile ilgili yazımı okumak için tıklayınız.)

Kendiniz ile ilgilenmek, gerçekten her gün öncelik vermeniz gereken en önemli şeydir. Dünyadaki tezahürümüzün en yüksek hali olarak hareket etmek istiyorsak, kendimize verebileceğimiz en önemli şey budur. Bunu yaptığınız zaman kendi hayat çercevenizde, kendi karar verme anlarınızda; içsel rehberliğinizin sesini duyabilirsiniz. Aranızdaki mesajlaşma size özeldir, bu nedenle kendinize odaklanırsanız bunu da yine sadece siz keşfedebilir ve öğrenebilirsiniz.

“Kendiniz ile ilk önce siz ilgilenmelisiniz. Çünkü başkalarından gelen hiçbir sevgi ve ilgi, ruhun sizden beklediği ihtiyacı doldurmaya yetmez.” 

Sonsuz Sevgilerimle

Nihal

nihal altunsüzer
Yazar Hakkında

1978 Adana doğumlu, evli ve 2 çocuklu biriyim. 2022’de ailemle Amerika’ya taşındık. Çukurova Üniversitesi’nden mezun oldum, 16 yıl yöneticilik yaptım. Profesyonel yaşam ve öğrenci koçuyum. 2022’de aile içi iletişim kitabımı yayımladım. Çalışmalarımı ve eğitimlerimi online sürdürüyorum.

“Içsel Rehberliğinizin Sesini Duyabilmeniz için 11 İpucu” üzerine bir yorum

Yorum yapın