Gaipten gelen sesler; Ego mu, İçsel Rehberlik mi ? İşte tüm mesele bu !

 

Geçenlerde instagram hesabımda ciddilik ile ilgili yaptığım paylaşımdan sonra söylemeliyim ki bu sefer yazım oldukça ciddi bir konuda. Yok yok öyle yüzünüz düşmesin hemen araya bir şeyler sıkıştırırım merak etmeyin güleriz yine. Ama şimdiden uyarayım çok işinize yarayacak hap gibi bilgiler var yazımda. Hazırsanız başlıyoruz: İçten gelen Seslerimiz nelerdir?
Kahramanlarımız Ego ve İçsel Rehberlik
Konu ise, tanımları ve nasıl ayırt edilebilinecekleri.

İlk olarak tanımlarını yaparak başlayalım. EGO nedir ? İçsel Rehberlik nedir? 

Ego, sizi hayatta tutmaya çalışan ve bilinçaltınızdan beslenen bir sestir, dürtüdür, içsel bir güçtür. Her konuya ölüm kalım meselesi olarak bakar. Yaptırdığı herseyi aslında sizi hayatta tutmak için yaptırır. Ama iyi-kötü, doğru-yanlış ayrımı bilmeyen 7 yaşındaki haliniz olduğunu düşünürsek, kontrolü tamamen ona verirseniz istediğinizi hayatı yaşayamama olasılığınız oldukça yüksek olur. Bunun yanında Ego  hayatta kalma dürtüsüdür. Balkonun kenarına çıkmayıp, aşağıya atlamıyorsanız bunun sebebi Ego’dur. Özetle Ego kötü bir şey değildir. Yönetilmesi gereken birşeydir. Ayrıca söylemeden edemeyeceğim, Ego kibir değildir. İnsanlara mesafeli ve yukardan bakan kişilere yakıştırılan
‘ Ay ne kadar Egolu ‘ tabirinde kullanılan egonun bu yazımda bahsi geçen ego ile bir bağlantısı yoktur. Durduk yere günahını almayalım şimdi Egocuğumun ama değil mi ? 

İçsel Rehberlik ise size bu dünyaya geliş amacınız, hisleriniz ve sizin için en doğru olanın ne olduğunun hissiyatın veren bir içsel güçtür. Bir takım enerji çalışmaları, meditasyonlar ve öz farkındalık çalışmaları ile sesini yükseltmeye başlar. Eğer siz bu sesi nadir ya da hiç duyamıyorsunuz muhtemelen zihninizi çok kullanmaktan Egonuzun sesi , İçsel Rehberliğinizin sesini bastırdığı içindir. 

Gelelim ikisinin ayrımına. Çok uzun zamandır bu yazıyı yazmak istiyordum. Çünkü seanslarımın en kritik konusu bu. Bunu iyi ayırt edebilen bir kişi istediği hayatı, hedeflerini ve olmasını istediklerini daha kısa sürede yaratabiliyor.

İçsel Rehberlik kalp ile ilgilidir. Ancak bazen egonun sesi tarafından boğulur. Ego maddi şeyler, başarı ve başkalarının bizi nasıl algıladığı ile çok ilgilidir. Fakat İçsel Rehberlik bunların hiçbiriyle ilgilenmez onun ilgilendiği pozitif hislerdir ve bu hislerin karşılığında yükselen yaşam enerjisidir.

İçsel rehberliğiniz, tam olarak olmanız gereken yerde olup olmadığınızı hatırlamanızı ister. Yaptığınız hataları, olmanız gereken yere gitmeniz için gerekli dersler olarak görür. Bu hatalarla ilgili sizi alttan alttan sıkmaz ,enerjinizi düşürmez. Onları deneyim olarak görür. Ego ise  bu hataları alır, büyütür, büyütür. Neden yaptın? Doğrusu neydi ?…vs konuşur durur. Bu hata hangi kök inancınızı tetiklemişse-değersizlik ya da yetersizlik olabilir bunlar -sizi oradan rahatsız etmeye başlar.

İçsel Rehberliğiniz, mevcut anın değiştirebileceğiniz tek an olduğunu hatırlamanızı ister. Ego, sıklıkla geçmişte yaşar ve sizi benzer olaylar ile ilgili da hep geçmişe götürür. Ayrıca gelecekte neler olabileceğini düşünerek zaman harcamayı sever. Ancak, bu iki yerde de gerçek bir değişiklik yapamazsınız. Hayat devam ediyor ve tek gerçek AN’ın kendisidir. İşte İçsel Rehberlik sizi bu noktada tutmaya çalışır.

İçsel Rehberliğiniz, içinizde ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzu hatırlamanızı ister. Kendinizi ve değerinizi öğrenmek, farkındalığınız için çok önemlidir.             ”Kendine değer vermenin tek gerçek hakimi sensin” der. Değerinizin özünüzden geldiğini hatırlatmaya çalışır.

Ego, dış görünüşle çok ilgilidir. Dışa dönük işaretler paradan, başarıdan, statüden ve şöhretten doğrulama arar. Bunların hiçbiri gerçek değerinin bir yansıması değildir aslında. Değeri karşıda aradığı için sürekli başkalarını memnun etmeye çalışarak ilişkilerinizi yürütmenize sebep olur.

İçsel Rehberliğiniz, korku değil sevgi ile yönünüzü bulabileceğinizi hatırlamanızı ister. Ego, korku tarafından yönlendirilir. Ve yeterli olmama ve yetememekten korkar.(Yetersizlik kök inancı ). İçsel Rehberliğinizin takip ettiği tek kılavuz, en yüksek frekans olan sevgi frekansıdır. Ego, en düşük frekans korkusuyla yönlendirmeye çalışır.

İçsel Rehberliğiniz, güvende hissetme duygusunu kontrol etmeye çalışarak değil de kabul içerisinde olduğunuzda güvende olacağınızı hatırlamanızı ister. Sürekli güvenli bir ortam oluşturmak için çabalamak,  yaşamı kontrol etme alışkanlığı oluşturur. Ancak her şeyi kontrol etmeniz mümkün değildir. Bu nedenle akışla devam etmeyi öğrenmek kontrol etmek yerine daha fazla kabul etmenize yardımcı olacaktır. İçsel Rehberliğe güvenip yapmanız gerekenleri yaptıktan sonra gerisine akışa bırakmalısınız.

İçsel Rehberlik, eksik hissetmemeniz gerektiğini hatırlamanızı ister. Her insan eşsiz ve harikadır. Manevi gelişim, sürekli kendini geliştirmekten ibaret değildir sadece, kendini olduğun gibi kabul etmekle de ilgilidir. Kendinizi tamamen kabul ettiğinizde, düşünce kalıpları ve önyargılar kaybolmaya başlar. Ve kendinizden başlayan bu sevme eylemi tüm çevrenizi sarınca ve hayat tahammül gücünüzü arttırarak, stres katsayınızı düşürür.

İçsel  rehberliğin sesine kulak verdiğinizde , asıl amacınızın ne olduğunu hatırlayacaksınız. Onu zaten biliyorsunuz ama hatırlamaya ihtiyacınız var. Burada da öz farkındalık anahtardır! Etrafınızdaki o farkındalığa bağlı eşzamanlılıkları yakalayıp an’da kaldığınızda, bu iletişim yolunda olacaksınız demektir.

En genel haliyle Dostlar, içinizdeki sesin size yapmanızı söylediği herneyse onu yapmayı düşündüğünüzde yukarıda yazdıklarımdan hangisine hizmet ediyor ona bakın. Siz de pozitif duygular mı oluşturuyor yoksa negatif duygular mı? Pozitifler İçsel Rehberlik, negatifler ise çoğu zaman Egonun sesidir.

Bu yazdıklarımdan sonra umarım artık sadece dış dünyayı değil, iç dünyanızı da duymaya başlarsınız. İçsel rehberliğinizin sesini yükseltmesine yardım etmek isterseniz, kendinize her gün 11 dk meditasyon için vakit ayırmanız yeterli olacaktır. Böylelikle zihin bu kadarcık da olsa susmayı deneyimleyecektir. Bu konuda yönlendirme isteyenler yazının altına mail adreslerini yazabilir ya da @nihalaltunsuzer_official Instagram hesabıma DM ‘den mesaj atabilirler. Memnuniyetle ortam, teknik ve müzik konusunda yardımcı olabilirim. Bunların hepsi size yabancı ise de sadece nefesinizi sayarak zihninizi durdurmakla da bu 11 dakikayı geçirebilirsiniz.

Tüm kararlarınızı zihin, beden ve ruh üçlüsünün dengeli katılımı ile almanız dileğiyle 

Sonsuz sevgilerimle
Nihal

Yazma anı : PP after S, freedom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nihal altunsüzer
Yazar Hakkında

1978 Adana doğumlu, evli ve 2 çocuklu biriyim. 2022’de ailemle Amerika’ya taşındık. Çukurova Üniversitesi’nden mezun oldum, 16 yıl yöneticilik yaptım. Profesyonel yaşam ve öğrenci koçuyum. 2022’de aile içi iletişim kitabımı yayımladım. Çalışmalarımı ve eğitimlerimi online sürdürüyorum.

“Gaipten gelen sesler; Ego mu, İçsel Rehberlik mi ? İşte tüm mesele bu !” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba Nihal Hanım,
  Mutlu ve huzurlu anlar sonrasında ya da geleceğe ilişkin şöyle böyle olsa dediğim zamanlarda beynimde olumsuz sonuçlanabilecek düşünceler oluyor ve bu düşüncelerin yanı sıra hayal diyebileceğimiz görüntüler canlanıyor.
  Sanırım bu ego ile alakalı değil mi?
  Hayatta verdiğim kararlarda genelde kendimi düşünmeden hislerimle hareket ettim. Ama bu hiç de iyi sonuç vermedi.
  İçsle rehberliği mi besleme gerekiyor? ????
  Teşekkür ederim

  Android için Outlook’u edinin

  ________________________________

  Cevapla
  • Merhaba Gülnaz hanım,
   Ego içinizde bulunan kök inançlardan birini kullanarak sizi olduğunuz konumda tutmaya çalışır. Değişim onun için risktir çünkü. Kararlarımızı alırken dengede olmak en sağlıklı yol olacaktır. Ne sadece zihin ne sadece hisler. Ama ilk gelen ses İçsel Rehberliğin sesi olarak, süre geçtikte egonun sesi devreye girer. İlk gelen sesi dinlemeye çalışın. Çalışmalarım sonucunda insanlarda ki en önemli inancın DEĞERSİZLİK İNANCI olduğunu keşfettim. Tüm kapılar buraya açılıyor. Ego da daha çok bu inanç üzerinden ilerlemeye çalışıyor. Bu sebeple kendinizi sevmeniz, vakit ayırmanız ve olduğunuz gibi kabul etmeniz çok önemli. Tüm güzellikleri Hakettiğinize yürekten inandığınız zaman, hayatınıza onların çekebiliyorsunuz. Bununla ilgili ses kaydım var. Arzu ederseniz sizinle paylaşabilirim. Mail adresinizi yazmanız yeterli
   Ilginize teşekkür ederim
   Sevgiler ????

   Cevapla

Yorum yapın