Çok Etkili Bir Çalışma: Ho’oponopono

Ho’oponopono , eski bir Hawaii şifa uygulamasıdır. Bu geleneksel yöntem birçok farklı adımı ve süreci içerirken, pratik versiyonu paylaşacağım bu yazımda onu sadece dört adımda açıklmaya çalışacağım.

Bu adımlar, dört basit tekrar cümlesini söylenmesini içerir.

 • Özür Dilerim
 • Lütfen Beni Affet
 • Teşekkür ederim
 • Seni Seviyorum

Bu basit cümleler, sadece kendiniz için değil, başkaları için de inanılmaz iyileştirme gücüne sahiptir.

Ho’oponopono’ yu  ilk olarak, Dr.Ihaleakala Hew Len  suçlu ve akıl sağlığı yerinde olmayan hastalarını onlarla yüz yüze ya da onlarla bir kez konuşmadan iyileştirmek için kullandı. 

Dikkat çekici bir şekilde, hastalar iyileşmeye başladı ve çalışmaları tüm dünyada ünlendi. Tedavi oranı o kadar yükseldi ki, Hawaii Eyalet hastanesinin özel koğuşu kapanmaya başladı.

Dr. Ihaleakala Hew Len, kendisi üzerinde çalışarak bu hastaları iyileştirdi. Sorumluluk alarak, bu hastaları affederek, severek onlara ve kendisine şifa getirebildi.

Hepimiz biriz ve yarattığımız dünyadan hepimiz sorumluyuz. Toplu olarak, içinde yaşadığımız dünyayı yaratıyoruz. Yaşamlarımıza, büyümemize ve öğrenmemiz gereken şeyleri yansıtmamıza yardımcı olan deneyimler çekeriz.

Yolumuza çıkan her şeyin sorumluluğunu alarak, affetme ve sevgiyle temizleyerek, bilinçaltımızda ortaya çıkan “verileri” temizleyebiliriz.

Ho’oponopono’da 4 cümleyi okumaktan çok daha fazlası aslında, ancak bu basitleştirilmiş hali bile o kadar güçlü ki, faydaları hissedebilir ve neredeyse anında etkileri fark edebilir düzeyde gerçeleşmektedir.

Ho’oponopono, aşağıdaki durumlar için harika bir iyileştirme aracıdır:

 • Başka bir kişiyle karmik bağları / geçmiş yaşam sorunlarını temizlemek
 • İlişkiler iyileştirmek
 • Eski sevgililer ile bağı koparmak
 • Vefat etmiş sevilen biriyle huzuru bulmak
 • Aile bağlarını onarmak
 • Enerji temizliği
 • İstediğiniz şeyleri hayatınıza çekmek. İş, ev, kişi, para…

Ho’oponopono’nun güzelliği, enerji temizlemek için diğer kişiyi dahil etmenize veya eski sevgilinizi aramanıza gerek kalmamasıdır. Bunu kendi başınıza yapabilir ve tüm iyileştirici faydaları elde edebilirsiniz. Sadece her cümlenin sonuna o kişiyi düşünerek adını içinizden söylemeniz yeterli olacaktır.

İşte nasıl pratik yapacağınız:

İlk önce, ilişkinizi iyileştirmek istediğiniz kişiyi düşünün. Onu zihninizde görselleştirin, ancak bu işi yaptığınızda bunun gerçekten sizinle ilgili olduğunu bilin. Diğer kişi, iyileştirilmesi gereken kısmınıza erişmek için sadece bir aynadır. O kişiyi ve yaşadığınızı durumu aslında siz hayatınıza çekmişsinizdir. Bu sorumluluğu aldıktan sonra aracı ile aranızdaki bağı kestiğinizde özgürleşirsiniz. Bununla birlikte o durumu neden yaşadığınızı da fark edip almanız gereken farkındalığı aldıktan sonra bir daha benzer bir olay yaşamanız gerekmeyecektir.

1. “Özür Dilerim”

Her şey için o kişiden özür dileyin. Bu adım, katılımınız ve duruma katkıda bulunan enerjiniz için sorumluluk almakla ilgilidir. Duruma neden olmamış olabilirsiniz, ancak artık hayatınızda olduğu için durumdan sorumlusunuz. Üzgünüm diyerek, bu durumu yaşamınıza getirmiş olabilecek karmik enerjik kalıpları veya bağları temizlemeye başlarsınız.

2. “Lütfen Beni Affet”

Artık her şey için özür dilediğinize göre, af dilemelisiniz. Bu kendinizi affetmekle ilgilidir, böylece sizinle diğer kişi arasındaki enerjiyi veya durumu temizleyebilirsiniz. Bağışlanmanı nasıl bir olduğunu hissetmeye izin verin. Özür dilediğiniz her şeyden özgür hissetmeye izin verin. 

3. “Teşekkür Ederim”

Bu kişiye sadece seni affettiği için değil, her şey için teşekkür edin. Hayatınıza yaptıkları katkı ve size getirdikleri farkındalıklar için onlara teşekkür edin. Hayatınızın bir parçası oldukları için onlara teşekkür edin. Bu parçanızı açığa çıkardıkları ve bu enerjiyi iyileştirmeniz için size bu fırsatı verdikleri için onlara teşekkür edin. Kendinize de bu adımı attığınız ve iyileşmenize izin verdiğiniz için teşekkür edin.

4. “Seni Seviyorum”

Kişiye sevginizin ışığını gönderin. Onları ne kadar sevdiğinizi düşünün, ne kadar sevdiğinizi söyleyin. Bu adım onların ruhunu onurlandırmakla ilgilidir. Kişi ile olan yaşadıklarınızın zorluğuna bağlı olarak, bu adım en zor adım olabilir. Ancak kalbinizi açmak ve bu kişiyi sevmenin bir yolunu bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Cümleleri okurken, onları başka bir kişiye yönlendiriyor olsanız bile, şifa enerjisi de size geri yansıtılır. Ho’ponopono her iki kişiyi de iyileştirir.

En iyi sonuçlar için, Ho’ponopono cümlelerini o kişi için en az 30 gün boyunca ya da istediğiniz sonuçları elde edene kadar günlük olarak uygulanarak elde edilir.

Şahsen bu tekniği çok güçlü buluyorum  ve hayatıma etkilerini her seferinde gözlemledim. Zor değerlidir inancı olanlar şimdi içlerinden ‘Nasıl canım bu kadar basit mi ?’ diye geçiriyor olabilir. İnanın bu kadar basit. Önemli olan niyet edip sorumluluğu üstlenerek bu cümleleri tekrar edebilmek.

Ben yukarıda yazdıklarıma ek olarak aşağıdaki durumlarda da kullanıyorum;

 • Ben gerginlik yaşadığım ya da benim için önemli bir karar alacak kişiler için
 • Para için
 • Sahip olmak istediğim herhangi bir eşya için
 • Hem madde dünyası hem de manevi dünya için kullanıyorum.

Ho’oponopono, tüm ilişkilerinize huzur ve uyum getirmek için istediğiniz zaman yapabileceğiniz harika ve basit bir şifa aracıdır. Uygulama çok temizleyici ve özgürleştirici hissettirir ve etkileri güçlü ve dikkat çekicidir.

Deneyin ve sizin için nasıl çalıştığını görün. 

Deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin

Unutmayın , bu işte beraberiz

Sonsuz Sevgilerimle

nihal altunsüzer
Yazar Hakkında

1978 Adana doğumlu, evli ve 2 çocuklu biriyim. 2022’de ailemle Amerika’ya taşındık. Çukurova Üniversitesi’nden mezun oldum, 16 yıl yöneticilik yaptım. Profesyonel yaşam ve öğrenci koçuyum. 2022’de aile içi iletişim kitabımı yayımladım. Çalışmalarımı ve eğitimlerimi online sürdürüyorum.

Yorum yapın