Evimizdeki Dağınıklığın Anlamı ve Düzenlemek için KonMari Yöntemi

Bugün, size okuduğum bir kitapta bahsedilen KonMari yönteminden ve Feng Shui yaklaşımı ile birlikte yaşadığımız mekanlara düzen getirme ile ilgili çok özel bilgilerden bahsedeceğim. Evlerimizde oldukça fazla zaman geçirdiğimiz bugünlerde işinize yarayacağını düşünüyorum. Hadi, o zaman başlayalım.

Önce Feng Shui nedir ondan bahsetmek istiyorum. Feng Shui, 3000 yıl önce Çin’de oluşturulmuş eski bir sanat ve ilimdir. Uyum, sağlık ve refahı destelemek ve ortamdaki enerjiyi dengelemeye yardımcı olmak için ortaya çıkmıştır.

Peki, neden dağınık ortamları düzenlemek bu kadar önemli? Çünkü dağınıklık, stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonu seviyesini yükseltir. Feng shui perspektifinden de bakacak olursak, bolluğun size akmasını ve hedeflerinize ulaşmanızı engelleyebilir.

Pek çoğumuz hep bu şekliyle görmeye alıştığımız mekanlarımızın dağınık olduğundan bile habersiziz. Evlerimizi temiz ve düzenli tutsak bile, dağınıklık bizi yine de ağırlaştırabilir ve durgun bir ruh hali yaratabilir.

Dağınıklık aynı zamanda zihinsel durumunuz için sembolik olabilir. Evinizin dağınık olan yeri zihinsel durumunuzun bilinçaltı bir göstergesi olabilir. Örneğin dağınıklık evninizin ;

Oturma / Yemek Odasında ise : Kendinizi ifade etmekte ya da tam potansiyelinize göre yaşamakta zorlandığınızı sembolize edebilir. Bu odalar çoğu insanın eğlendiği yerlerdir. Bu yüzden buradaki karmaşa, dünyaya gerçekte kim olduğunuzu göstermekten korktuğunuzu gösterebilir.

Mutfakta ise : Kendinizi sevmek ya da ona bakmak konusunda zor zamanlar geçirdiğinizi sembolize edebilir. Mutfak genellikle evin kalbidir ve ev ahalisinin bir araya geldiği yerdir. Ayrıca yemeğinizi sakladığınız ve hazırladığınız yerdir. Evin bu bölümündeki karmaşa duygularınızdan uzaklaşmak için yemek yediğinizi gösterebilir.

Yatak Odasında ise  : Sıkışıp kaldığınızı ve belki de hayatınızdaki birçok şey ile ilgili kararsız ya da takıntılı olduğunuzu sembolize edebilir. Yatak odasını bir partnerle paylaşıyorsanız, dağınıklık yakınlık sorunları ya da birbirine açılmada sorunlar olabileceğini de gösterebilir. Yatak odası rahatlamak ve uyumak için gittiğiniz yerdir, bu yüzden buradaki dağınıklık sizi yorgun, uyuşuk ve isteksiz hissettirebilir.

Banyoda ise  : Benlik saygınızı ya da öz değerinizi hissetmekle ilgili sorununuz olduğunu sembolize edebilir. Tuvaletteki dağınıklık aynı zamanda bir şeye tutunmakta olduğunuz ya da geçmişi unutmakta zorlandığınız anlamına da gelebilir. Banyo, kendimizi temizlemek ve güne hazırlanmak için gittiğimiz yerdir. Bu nedenle buradaki karmaşa, motivasyonunuzu ve genel olarak enerjinizi de etkileyebilir.

Koridorlarda ise : Hayatınızdaki enerji akışının engellenmesini sembolize edebilir. Koridorlar enerji kanallarını ya da yolları temsil eder. Bunlar engellendiklerinde kendinizi enerjik hissetmeniz ya da motive olmanız zor olabilir.

Dolaplarda ise : Gerçeğinizi sakladığınızı ya da durumunuzun gerçekliğiyle yüzleşemediğinizi sembolize edebilir. Dolaplar, ‘görünmeyenleri‘ saklamak için kullanılır ve dağınık hale geldiklerinde, ‘görünmeyen = soyut ‘ yani manevi dünyayı kabul etme ve onu kullanma (sezgisel ) yeteneğinizi de etkileyebilir.

Çatı Katı / Bodrumda ise : Geçmişi serbest bırakamayacağınızı ya da aile çatışmalarıyla başa çıkamayacağınızı sembolize edebilir. Tavan arasındaki dağınıklık, taç çakranızdan enerji akışını da engelleyebilir ve sorumluluk yükü yani omuzlarınızda ağırlık hissetmenize neden olabilir. Bodrum katındaki karmaşa, kendinizi topraklanmış hissetmenizi de etkileyebilir.

Arabanın içinde ise  : Hayatınızda ilerlemekte ya da sosyalleşmekte zorluk çektiğinizi sembolize edebilir. Arabaların ya da diğer ulaşım araçlarındaki karışıklık, durgun bir enerjiyi ve hatta sosyal kaygıyı gösterebilir.

Okuduğunuz üzere bilinçaltı diline göre, evlerimizin hangi odalarının dağınık bırakacağımızı kendimiz seçiyoruz. Bu yerler zihinsel durumumuz ve çevremiz ile ilişkilerimiz hakkında çok şey açığa çıkarabilir.

Bu nedenle, dağınıklığı ortadan kaldırmak, zihinsel durumumuzu değiştirmeye ve çevremizdeki enerjiyi dengelemeye yardımcı olabilir.

Aslında, bazen zihinsel bir değişim yapmak zor olduğunda, önce fiziksel bir değişiklik yapmak bize yardımcı olabilir ve hayatlarımız hakkında daha iyi hissetmemizi teşvik edebilir. Buradan yola çıkarak, kafanızı karışmış ve dağılmış hissediyorsanız, dinginlik için önce yaşadığınız ortamı düzenlemek size iyi gelecektir.

Özetle, hayatınızı hafifletmek, durgun enerjileri temizlemek ve geçmişin bir kısmını serbest bırakmak istiyorsanız, dağınıklığı düzene sokmak kesinlikle yapmanız gereken işlerden biridir.

Peki bunu bir metodolojisi var mı ? Okuduğum bir kitap bununla ilgili güzel bilgiler vermekteydi. Biraz bundan bahsetmek istiyorum.

Dağınıklığı azaltmak için gerçekten işe yarayan bu yöntem , Marie Kondo tarafından geliştirilen KonMari Yöntemi’dir . Manevi bir yaklaşım benimse ve  Japon kültürüne dayanır.

KonMari Yöntemi’nin temel noktaları şunlardır:

 • Dağınıklığı azaltmaya başlamadan önce, hayatınızın nasıl görünmesini istediğinizi hayal edin. Evinizin neye benzemesini istediğinizi ve ne tür bir yaşam tarzı yaratmak istediğinizi imgeleyin. Ardından, dağınıklığı azaltmakla ilgili nihai hedefinizi yazın: Örneğin ; “Evimin, herkesin sevildiğini ve hafiflediğini hissettiği huzurlu bir yuva olmasını istiyorum.”

 • Artık başlamaya hazır olduğunuza göre, önce kıyafetlerinizle başlayın ve sonra kitaplara, kağıtlara ve ardından çeşitli eşyalara geçin. Profesyonel bir organizatör olarak uzun yıllara dayanan deneyimi sayesinde yazar, bunun en iyi düzen olduğundan bahsediyor.

 • Dağınıklığınızın içinden geçerken en önemli adım kendinize sormaktır: “Bu eşya bana neşe getiriyor mu? Bu eşyayı ve onu kullandığım zamanları hatırladığımda içimde huzurlu bir duygu yaratıyor mu? ”  Her bir eşyayı gözden geçirin ve mantık yürüterek değil de, eşyanın saklamaya değer olup olmadığını ve hedeflerinizle uyumlu olup olmadığını anlamak için duygularınıza ve vücudunuzun tepkisine güvenin. (Örneğin ; Gut iç sesi : Karın bölgesinde hissedilen hıhıhı (evet ) ya da ıhıhı (Hayır ) gibi )

 • Bir şeyleri geri yerleştirmeden önce her şeyi tamamen boşaltın. Örneğin bbu bir dolap ya da çekmece ise buralardaki eşyaların hepsini tamamen boşaltıp, elma sirkeli su ya da kaya tuzu/himalaya tuzu ile hazırlanmış su ile temizleyin. Bu, alanınızın berrak ve taze enerjiyle doldurulmasını sağlar. Sonra eşyaları tek tek gözden geçirip saklamak istediklerinizi tekrar yerleştirin.

Evimiz enerjimizin bir yansımasıdır ve daha yüksek bir frekansta titreşmek için, özgür, ağırlıktan ve durgun anıları tutan şeylerden uzak olmamız iyi olacaktır. Dağınıklığı ortadan kaldırıp sadece hayatınız hakkında sizi neşeli ve huzurlu hissettiren şeyleri tuttuğunuzda, eviniz ve tüm yaşamınız tamamen farklı bir enerjiye bürünecektir.

Kısa bir önce evimizde ben de bu yöntemi uyguladım ve bize çok iyi geldi. Umarım size ve sevdiklerinize de fayda getirir. Uygulayanlardan yorum paylaşmak isteyenler , aşağıya yazarsa harika olur.

Sıcacık yuvalarımızda sağlıkla, mutlulukla ve huzurla

Sonsuz Sevgilerimle

Nihal

nihal altunsüzer
Yazar Hakkında

1978 Adana doğumlu, evli ve 2 çocuklu biriyim. 2022’de ailemle Amerika’ya taşındık. Çukurova Üniversitesi’nden mezun oldum, 16 yıl yöneticilik yaptım. Profesyonel yaşam ve öğrenci koçuyum. 2022’de aile içi iletişim kitabımı yayımladım. Çalışmalarımı ve eğitimlerimi online sürdürüyorum.

“Evimizdeki Dağınıklığın Anlamı ve Düzenlemek için KonMari Yöntemi” üzerine bir yorum

 1. KonMari ve Feng shui yöntemlerini bu kadar yakından bilmiyordum.Bu yazı inanılmaz bana iyi geldi.Aşağıda kopyaladığım satırlar beni bana çok güzel anlattı.Çok sık kullandığım ,yaptığım bu yöntemin aslında bana bu kadar iyi geldiğini bu yazı ile daha iyi anlıyorum
  .İyi ki farkındalığa yardımcı oldu.Çok teşekkürler ,iyi ki varsın🙏
  (Artık başlamaya hazır olduğunuza göre, önce kıyafetlerinizle başlayın ve sonra kitaplara, kağıtlara ve ardından çeşitli eşyalara geçin. Profesyonel bir organizatör olarak uzun yıllara dayanan deneyimi sayesinde yazar, bunun en iyi düzen olduğundan bahsediyor.)
  Bana iyi gelen her yenilik günümü ve ömrümü güzelleştiriyor.Daha fazlası lütfen🙏💜

  Cevapla

Yorum yapın